
Antique Brass Pendant Lamp Living Room Chandelier for Dining Table
Feature
This one light metal shade mini copper pendant light will light up your home with a new retro-industrial style, the mini pendant features an antique brass tone finish over the wide bell form metal shade that gives off a sleek appearance.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Material: | Metal |
| Light source: | E27 Medium (Standard) |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: | Gold |
| Wire Length: | 100cm |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 100CM |
| Body Width - Diameter: | 9.84 in(25CM) / 11.81 in(30CM) |
| Note | |
| 1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 100cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Feature
This one light metal shade mini copper pendant light will light up your home with a new retro-industrial style, the mini pendant features an antique brass tone finish over the wide bell form metal shade that gives off a sleek appearance.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Material: | Metal |
| Light source: | E27 Medium (Standard) |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: | Gold |
| Wire Length: | 100cm |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 100CM |
| Body Width - Diameter: | 9.84 in(25CM) / 11.81 in(30CM) |
| Note | |
| 1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 100cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Original: $182.99
-65%$182.99
$64.05Description
Feature
This one light metal shade mini copper pendant light will light up your home with a new retro-industrial style, the mini pendant features an antique brass tone finish over the wide bell form metal shade that gives off a sleek appearance.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Material: | Metal |
| Light source: | E27 Medium (Standard) |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: | Gold |
| Wire Length: | 100cm |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 100CM |
| Body Width - Diameter: | 9.84 in(25CM) / 11.81 in(30CM) |
| Note | |
| 1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 100cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|























