
Clear Frosted Glass Pendant Light for Kitchen
Feature
Revitalize your kitchen with our Brass Glass Pendant Light Fixtures, a perfect fusion of style and functionality. Crafted with precision, these fixtures add a touch of modern elegance to your culinary space. The brass and glass combination exudes sophistication, creating a captivating visual appeal.
The same series of products, click on the picture to learn more
SpecificationsDimensions

| Model A-Diameter | ∅ 6.3″(D16cm) |
|---|---|
| Height | H12.2″(H31cm) |

| Model B-Diameter | ∅ 10.2″(D26cm) |
|---|---|
| Height | H9.4″(H24cm) |

| Model C-Diameter | ∅ 7.1″(D18cm) |
|---|---|
| Height | H18.1″(H46cm) |

| Model D-Diameter | ∅ 8.7″(D22cm) |
|---|---|
| Height | H15.7″(H40cm) |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass, Brass |
| Voltage: | 110V-120V |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Bulb Base: | E27 |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated.Thanks |
|
Feature
Revitalize your kitchen with our Brass Glass Pendant Light Fixtures, a perfect fusion of style and functionality. Crafted with precision, these fixtures add a touch of modern elegance to your culinary space. The brass and glass combination exudes sophistication, creating a captivating visual appeal.
The same series of products, click on the picture to learn more
SpecificationsDimensions

| Model A-Diameter | ∅ 6.3″(D16cm) |
|---|---|
| Height | H12.2″(H31cm) |

| Model B-Diameter | ∅ 10.2″(D26cm) |
|---|---|
| Height | H9.4″(H24cm) |

| Model C-Diameter | ∅ 7.1″(D18cm) |
|---|---|
| Height | H18.1″(H46cm) |

| Model D-Diameter | ∅ 8.7″(D22cm) |
|---|---|
| Height | H15.7″(H40cm) |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass, Brass |
| Voltage: | 110V-120V |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Bulb Base: | E27 |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated.Thanks |
|
Original: $149.99
-65%$149.99
$52.50Description
Feature
Revitalize your kitchen with our Brass Glass Pendant Light Fixtures, a perfect fusion of style and functionality. Crafted with precision, these fixtures add a touch of modern elegance to your culinary space. The brass and glass combination exudes sophistication, creating a captivating visual appeal.
The same series of products, click on the picture to learn more
SpecificationsDimensions

| Model A-Diameter | ∅ 6.3″(D16cm) |
|---|---|
| Height | H12.2″(H31cm) |

| Model B-Diameter | ∅ 10.2″(D26cm) |
|---|---|
| Height | H9.4″(H24cm) |

| Model C-Diameter | ∅ 7.1″(D18cm) |
|---|---|
| Height | H18.1″(H46cm) |

| Model D-Diameter | ∅ 8.7″(D22cm) |
|---|---|
| Height | H15.7″(H40cm) |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass, Brass |
| Voltage: | 110V-120V |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Bulb Base: | E27 |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated.Thanks |
|
























