
Cream Style Resin Creative Pendant Light
Feature
Elevate your interior with the Cream Style Resin Creative Pendant Light. This versatile and artistic lighting fixture features a unique and intricate resin design, evoking a sense of timeless elegance. The creamy color palette adds sophistication, making it a perfect fit for various decor styles. Ideal for dining areas, living rooms, and more, this pendant light combines creativity with practicality, casting a warm, inviting glow. Make a statement in your space with the Cream Style Resin Creative Pendant Light, a unique and stylish addition to your decor.
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Resin |
| Light source: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Cord Length: | 1.5m |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Dining Room, Living Room, Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 59.05"(150CM) |
| Body Height - Top to Bottom: | 6.29"(16CM) |
| Body Width - Diameter: | 12.59"(32CM) |
| Note | |
| 1. There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated.Thanks |
|
Feature
Elevate your interior with the Cream Style Resin Creative Pendant Light. This versatile and artistic lighting fixture features a unique and intricate resin design, evoking a sense of timeless elegance. The creamy color palette adds sophistication, making it a perfect fit for various decor styles. Ideal for dining areas, living rooms, and more, this pendant light combines creativity with practicality, casting a warm, inviting glow. Make a statement in your space with the Cream Style Resin Creative Pendant Light, a unique and stylish addition to your decor.
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Resin |
| Light source: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Cord Length: | 1.5m |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Dining Room, Living Room, Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 59.05"(150CM) |
| Body Height - Top to Bottom: | 6.29"(16CM) |
| Body Width - Diameter: | 12.59"(32CM) |
| Note | |
| 1. There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated.Thanks |
|
Original: $365.99
-65%$365.99
$128.10Description
Feature
Elevate your interior with the Cream Style Resin Creative Pendant Light. This versatile and artistic lighting fixture features a unique and intricate resin design, evoking a sense of timeless elegance. The creamy color palette adds sophistication, making it a perfect fit for various decor styles. Ideal for dining areas, living rooms, and more, this pendant light combines creativity with practicality, casting a warm, inviting glow. Make a statement in your space with the Cream Style Resin Creative Pendant Light, a unique and stylish addition to your decor.
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Resin |
| Light source: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Cord Length: | 1.5m |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Dining Room, Living Room, Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 59.05"(150CM) |
| Body Height - Top to Bottom: | 6.29"(16CM) |
| Body Width - Diameter: | 12.59"(32CM) |
| Note | |
| 1. There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated.Thanks |
|























