
Elegance Loop Long Acrylic White Wall Light
Introducing our Elegance Loop Long Acrylic White Wall Light, a sophisticated and stylish addition to your home decor. Crafted with elegance in mind, this wall light features a long acrylic white shade formed in a graceful loop design, adding a touch of contemporary flair to any space.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
Size

| Diameter | D30cm |
|---|---|
| Height | H60cm |

| Diameter | D38cm |
|---|---|
| Height | H76cm |
| Product Details | |
| Type: | Wall Light |
| Color: | Gold,Black |
| Product Material: | Iron+Acrylic |
| Light source: | LED |
| Voltage: | 110V-120V |
| Kelvin Range | Warm Light |
| Adjustable Hanging Length: | Yes |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room, Living Room, Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Introducing our Elegance Loop Long Acrylic White Wall Light, a sophisticated and stylish addition to your home decor. Crafted with elegance in mind, this wall light features a long acrylic white shade formed in a graceful loop design, adding a touch of contemporary flair to any space.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
Size

| Diameter | D30cm |
|---|---|
| Height | H60cm |

| Diameter | D38cm |
|---|---|
| Height | H76cm |
| Product Details | |
| Type: | Wall Light |
| Color: | Gold,Black |
| Product Material: | Iron+Acrylic |
| Light source: | LED |
| Voltage: | 110V-120V |
| Kelvin Range | Warm Light |
| Adjustable Hanging Length: | Yes |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room, Living Room, Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Original: $217.99
-65%$217.99
$76.30Description
Introducing our Elegance Loop Long Acrylic White Wall Light, a sophisticated and stylish addition to your home decor. Crafted with elegance in mind, this wall light features a long acrylic white shade formed in a graceful loop design, adding a touch of contemporary flair to any space.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
Size

| Diameter | D30cm |
|---|---|
| Height | H60cm |

| Diameter | D38cm |
|---|---|
| Height | H76cm |
| Product Details | |
| Type: | Wall Light |
| Color: | Gold,Black |
| Product Material: | Iron+Acrylic |
| Light source: | LED |
| Voltage: | 110V-120V |
| Kelvin Range | Warm Light |
| Adjustable Hanging Length: | Yes |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room, Living Room, Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
























