
Medieval Wooden Long Wall Light
Introducing our Medieval Wooden Long Wall Light, a rustic and charming lighting fixture that brings a touch of old-world elegance to your home decor. Crafted with artisanal craftsmanship, this wall light features a long wooden frame inspired by medieval design.
Specifications
Size

| Diameter | D15cm |
|---|---|
| Height | H35cm |

| Diameter | D15cm |
|---|---|
| Height | H38cm |
| Product Details | |
| Type: | Wall Light |
| Color: | Walnut,Black |
| Product Material: | Iron+Wood |
| Light source: | E27*1 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Included: | No |
| Adjustable Hanging Length: | Yes |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room, Living Room, Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm in the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please get in touch with our customer service. Your understanding is appreciated.Thanks |
|
Introducing our Medieval Wooden Long Wall Light, a rustic and charming lighting fixture that brings a touch of old-world elegance to your home decor. Crafted with artisanal craftsmanship, this wall light features a long wooden frame inspired by medieval design.
Specifications
Size

| Diameter | D15cm |
|---|---|
| Height | H35cm |

| Diameter | D15cm |
|---|---|
| Height | H38cm |
| Product Details | |
| Type: | Wall Light |
| Color: | Walnut,Black |
| Product Material: | Iron+Wood |
| Light source: | E27*1 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Included: | No |
| Adjustable Hanging Length: | Yes |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room, Living Room, Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm in the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please get in touch with our customer service. Your understanding is appreciated.Thanks |
|
Original: $210.99
-65%$210.99
$73.85Description
Introducing our Medieval Wooden Long Wall Light, a rustic and charming lighting fixture that brings a touch of old-world elegance to your home decor. Crafted with artisanal craftsmanship, this wall light features a long wooden frame inspired by medieval design.
Specifications
Size

| Diameter | D15cm |
|---|---|
| Height | H35cm |

| Diameter | D15cm |
|---|---|
| Height | H38cm |
| Product Details | |
| Type: | Wall Light |
| Color: | Walnut,Black |
| Product Material: | Iron+Wood |
| Light source: | E27*1 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Included: | No |
| Adjustable Hanging Length: | Yes |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room, Living Room, Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm in the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please get in touch with our customer service. Your understanding is appreciated.Thanks |
|























