
Mid-Century Clear Glass Elegance Pendant Light
Illuminate your space with the timeless elegance of the Mid-Century Clear Glass Elegance Pendant Light. Crafted with meticulous attention to detail, this pendant light features a sleek and minimalist design inspired by mid-century aesthetics. The clear glass shade exudes sophistication, allowing the light to shine through with clarity and grace.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass+Iron |
| Color: | Clear,Amber |
| Voltage: | 110V-120V |
| Light Source: | E27*1 |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Certification: | CE, UL |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Home Office,Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 59.05"(150CM) |
| Body Height - Top to Bottom: | 2.7in(7CM)/6.2in(16CM) |
| Body Width - Diameter: | 7.9in(20CM)/9.8in(25cm) |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Illuminate your space with the timeless elegance of the Mid-Century Clear Glass Elegance Pendant Light. Crafted with meticulous attention to detail, this pendant light features a sleek and minimalist design inspired by mid-century aesthetics. The clear glass shade exudes sophistication, allowing the light to shine through with clarity and grace.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass+Iron |
| Color: | Clear,Amber |
| Voltage: | 110V-120V |
| Light Source: | E27*1 |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Certification: | CE, UL |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Home Office,Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 59.05"(150CM) |
| Body Height - Top to Bottom: | 2.7in(7CM)/6.2in(16CM) |
| Body Width - Diameter: | 7.9in(20CM)/9.8in(25cm) |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Original: $97.99
-65%$97.99
$34.30Description
Illuminate your space with the timeless elegance of the Mid-Century Clear Glass Elegance Pendant Light. Crafted with meticulous attention to detail, this pendant light features a sleek and minimalist design inspired by mid-century aesthetics. The clear glass shade exudes sophistication, allowing the light to shine through with clarity and grace.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass+Iron |
| Color: | Clear,Amber |
| Voltage: | 110V-120V |
| Light Source: | E27*1 |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Certification: | CE, UL |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Home Office,Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 59.05"(150CM) |
| Body Height - Top to Bottom: | 2.7in(7CM)/6.2in(16CM) |
| Body Width - Diameter: | 7.9in(20CM)/9.8in(25cm) |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
























