
Retro-Inspired Green Glass Pendant Light
Feature
Evoke a sense of nostalgia with our Retro-Inspired Green Glass Pendant Light. This vintage-inspired fixture combines timeless design with a refreshing green hue, creating a stylish and charming focal point for any space. Illuminate your surroundings with a touch of retro flair and elevate your decor with this eye-catching pendant light.
Dimensions

| Diameter-A | D30 cm |
|---|---|
| Height | H32 cm |

| Diameter-B | D30 cm |
|---|---|
| Height | H36 cm |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass |
| Light source: | E27+G4 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Living Room, Dining Room |
| Note | |
| 1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Feature
Evoke a sense of nostalgia with our Retro-Inspired Green Glass Pendant Light. This vintage-inspired fixture combines timeless design with a refreshing green hue, creating a stylish and charming focal point for any space. Illuminate your surroundings with a touch of retro flair and elevate your decor with this eye-catching pendant light.
Dimensions

| Diameter-A | D30 cm |
|---|---|
| Height | H32 cm |

| Diameter-B | D30 cm |
|---|---|
| Height | H36 cm |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass |
| Light source: | E27+G4 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Living Room, Dining Room |
| Note | |
| 1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Original: $234.99
-65%$234.99
$82.25Description
Feature
Evoke a sense of nostalgia with our Retro-Inspired Green Glass Pendant Light. This vintage-inspired fixture combines timeless design with a refreshing green hue, creating a stylish and charming focal point for any space. Illuminate your surroundings with a touch of retro flair and elevate your decor with this eye-catching pendant light.
Dimensions

| Diameter-A | D30 cm |
|---|---|
| Height | H32 cm |

| Diameter-B | D30 cm |
|---|---|
| Height | H36 cm |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass |
| Light source: | E27+G4 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Living Room, Dining Room |
| Note | |
| 1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|























