
Mid Century Striped Glass Pendant Light
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
Dimensions

| Diameter | D28cm / ∅11.02″ |
|---|---|
| Height | H16cm / H6.3″ |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | E27 |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | living room, restaurant, kitchen |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
Dimensions

| Diameter | D28cm / ∅11.02″ |
|---|---|
| Height | H16cm / H6.3″ |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | E27 |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | living room, restaurant, kitchen |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Original: $139.99
-65%$139.99
$49.00Description
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
Dimensions

| Diameter | D28cm / ∅11.02″ |
|---|---|
| Height | H16cm / H6.3″ |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | E27 |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | living room, restaurant, kitchen |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
























