
Modern Classic Glass Pendant Light
Elevate your space with our Elegance Glass Lampshade Pendant Light. Crafted with sophistication and style, this fixture adds a touch of elegance to any room. Illuminate your space with clarity and warmth, creating an inviting ambiance. Upgrade your home decor with this statement piece that seamlessly blends timeless design with functional brilliance.
Specifications
Dimensions

| Diameter | D20cm |
|---|---|
| Height | H13cm |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass+Iron |
| Color: | Grey/Amber |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | E27*1 |
| Cord Length: | 1.5m |
| Adjustable Hanging Length: | Yes |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. |
|
Elevate your space with our Elegance Glass Lampshade Pendant Light. Crafted with sophistication and style, this fixture adds a touch of elegance to any room. Illuminate your space with clarity and warmth, creating an inviting ambiance. Upgrade your home decor with this statement piece that seamlessly blends timeless design with functional brilliance.
Specifications
Dimensions

| Diameter | D20cm |
|---|---|
| Height | H13cm |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass+Iron |
| Color: | Grey/Amber |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | E27*1 |
| Cord Length: | 1.5m |
| Adjustable Hanging Length: | Yes |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. |
|
Original: $96.99
-65%$96.99
$33.95Description
Elevate your space with our Elegance Glass Lampshade Pendant Light. Crafted with sophistication and style, this fixture adds a touch of elegance to any room. Illuminate your space with clarity and warmth, creating an inviting ambiance. Upgrade your home decor with this statement piece that seamlessly blends timeless design with functional brilliance.
Specifications
Dimensions

| Diameter | D20cm |
|---|---|
| Height | H13cm |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass+Iron |
| Color: | Grey/Amber |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | E27*1 |
| Cord Length: | 1.5m |
| Adjustable Hanging Length: | Yes |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. |
|























