
Modern Dining Room Chandelier
[FEATURE]
The pendant ceiling light a large, quality pendant with an oversized cone shade made of spun metal with a neat rolled edge. The solid shade directs light downwards onto the surface below, not only creating great illumination but enhancing the atmosphere when surrounding lights are turned down. Paired with a twisted, light brown braided fabric cord for a vintage character look. You can adjust the height to suit when it is installed therefore this ceiling light is also suitable for higher ceilings. Bulb not included.
Specifications
| Material: | Iron |
| Light source: | E26/E27 Medium (Standard) |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: | Bean/Grey/Caramel |
| Wire Length: | 59.05in (150cm) |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
[FEATURE]
The pendant ceiling light a large, quality pendant with an oversized cone shade made of spun metal with a neat rolled edge. The solid shade directs light downwards onto the surface below, not only creating great illumination but enhancing the atmosphere when surrounding lights are turned down. Paired with a twisted, light brown braided fabric cord for a vintage character look. You can adjust the height to suit when it is installed therefore this ceiling light is also suitable for higher ceilings. Bulb not included.
Specifications
| Material: | Iron |
| Light source: | E26/E27 Medium (Standard) |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: | Bean/Grey/Caramel |
| Wire Length: | 59.05in (150cm) |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
Original: $249.99
-65%$249.99
$87.50Description
[FEATURE]
The pendant ceiling light a large, quality pendant with an oversized cone shade made of spun metal with a neat rolled edge. The solid shade directs light downwards onto the surface below, not only creating great illumination but enhancing the atmosphere when surrounding lights are turned down. Paired with a twisted, light brown braided fabric cord for a vintage character look. You can adjust the height to suit when it is installed therefore this ceiling light is also suitable for higher ceilings. Bulb not included.
Specifications
| Material: | Iron |
| Light source: | E26/E27 Medium (Standard) |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: | Bean/Grey/Caramel |
| Wire Length: | 59.05in (150cm) |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |























