
Modern Glass Living Room Pendant Light
Feature
Elevate your living room ambiance with our Modern Glass Pendant Light. Immerse your space in contemporary elegance as the sleek design and quality glass construction seamlessly blend style and functionality. Illuminate your living area with a touch of sophistication, creating a warm and inviting atmosphere. Redefine modern living with this captivating pendant light, a perfect addition to your interior decor.
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass |
| Light source: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Living Room, Dining Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 59.05"(150CM) |
| Body Height - Top to Bottom: | Please refer to above parameter |
| Body Width - Diameter: | Please refer to above parameter |
| Note | |
| 1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Feature
Elevate your living room ambiance with our Modern Glass Pendant Light. Immerse your space in contemporary elegance as the sleek design and quality glass construction seamlessly blend style and functionality. Illuminate your living area with a touch of sophistication, creating a warm and inviting atmosphere. Redefine modern living with this captivating pendant light, a perfect addition to your interior decor.
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass |
| Light source: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Living Room, Dining Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 59.05"(150CM) |
| Body Height - Top to Bottom: | Please refer to above parameter |
| Body Width - Diameter: | Please refer to above parameter |
| Note | |
| 1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Original: $88.99
-65%$88.99
$31.15Description
Feature
Elevate your living room ambiance with our Modern Glass Pendant Light. Immerse your space in contemporary elegance as the sleek design and quality glass construction seamlessly blend style and functionality. Illuminate your living area with a touch of sophistication, creating a warm and inviting atmosphere. Redefine modern living with this captivating pendant light, a perfect addition to your interior decor.
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass |
| Light source: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Living Room, Dining Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 59.05"(150CM) |
| Body Height - Top to Bottom: | Please refer to above parameter |
| Body Width - Diameter: | Please refer to above parameter |
| Note | |
| 1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|























