
Modern Iron Cage Pendant Light For Living Room
Feature
This hat-shaped pendant light gives the impression that it’s floating on air. It twists and drifts on the air currents in the room as if it’s blowing in the breeze.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant |
| Material: | Iron |
| Light source: | E26/E27 Medium (Standard) |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: | Black/Gold |
| Wire Length: | 59.05in (150cm) |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Product Measurements Weights | |
| Body Width - Diameter: | 40CM/60CM |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. |
|
Feature
This hat-shaped pendant light gives the impression that it’s floating on air. It twists and drifts on the air currents in the room as if it’s blowing in the breeze.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant |
| Material: | Iron |
| Light source: | E26/E27 Medium (Standard) |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: | Black/Gold |
| Wire Length: | 59.05in (150cm) |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Product Measurements Weights | |
| Body Width - Diameter: | 40CM/60CM |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. |
|
Description
Feature
This hat-shaped pendant light gives the impression that it’s floating on air. It twists and drifts on the air currents in the room as if it’s blowing in the breeze.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant |
| Material: | Iron |
| Light source: | E26/E27 Medium (Standard) |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: | Black/Gold |
| Wire Length: | 59.05in (150cm) |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Product Measurements Weights | |
| Body Width - Diameter: | 40CM/60CM |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. |
|























