
Modern Loft Concrete Stained Pendant Light
Introducing the Modern Loft Concrete Stained Pendant Light,a sleek and industrial-inspired fixture designed to elevate your space with contemporary charm. Crafted with rugged concrete and adorned with subtle stained accents, this pendant light exudes urban sophistication.
Specifications
Dimensions

| Diameter | D13cm |
|---|---|
| Height | H21cm |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Cement,Wood |
| Color: | Red/Black/Wood |
| Voltage: | 110V-120V |
| Cord Length: | 1.5m |
| Bulb Base: | E27*1 |
| Bulb Include or Not: | No |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm in the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please get in touch with our customer service. Your understanding is appreciated.Thanks |
|
Introducing the Modern Loft Concrete Stained Pendant Light,a sleek and industrial-inspired fixture designed to elevate your space with contemporary charm. Crafted with rugged concrete and adorned with subtle stained accents, this pendant light exudes urban sophistication.
Specifications
Dimensions

| Diameter | D13cm |
|---|---|
| Height | H21cm |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Cement,Wood |
| Color: | Red/Black/Wood |
| Voltage: | 110V-120V |
| Cord Length: | 1.5m |
| Bulb Base: | E27*1 |
| Bulb Include or Not: | No |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm in the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please get in touch with our customer service. Your understanding is appreciated.Thanks |
|
Original: $97.99
-65%$97.99
$34.30Description
Introducing the Modern Loft Concrete Stained Pendant Light,a sleek and industrial-inspired fixture designed to elevate your space with contemporary charm. Crafted with rugged concrete and adorned with subtle stained accents, this pendant light exudes urban sophistication.
Specifications
Dimensions

| Diameter | D13cm |
|---|---|
| Height | H21cm |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Cement,Wood |
| Color: | Red/Black/Wood |
| Voltage: | 110V-120V |
| Cord Length: | 1.5m |
| Bulb Base: | E27*1 |
| Bulb Include or Not: | No |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm in the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please get in touch with our customer service. Your understanding is appreciated.Thanks |
|























