
Modernism Waterproof Outdoor Wall Sconce
Feature
Explore modernist sophistication with our Modernism Waterproof Outdoor Wall Sconce. Crafted for durability and style, this outdoor wall sconce combines sleek design with weatherproof functionality.
Specifications
Dimensions
| Style A:Diameter | D7.09in(18cm)/D9.45in(24cm) |
|---|---|
| Height | H3.93in(10cm)/H4.72in(12cm) |
| Style B: Diameter | D8.27in(21cm)/11.02in(28cm) |
|---|---|
| Height | H3.9in(10cm)/6.3in(16cm) |
| Product Details | |
| Type: | Wall Light |
| Product Material: | Aluminum/Glass |
| Light source: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb included: | No |
| Power Source: | Wire |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Living Room, Dining Room,Corridor |
| Note | |
| 1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Feature
Explore modernist sophistication with our Modernism Waterproof Outdoor Wall Sconce. Crafted for durability and style, this outdoor wall sconce combines sleek design with weatherproof functionality.
Specifications
Dimensions
| Style A:Diameter | D7.09in(18cm)/D9.45in(24cm) |
|---|---|
| Height | H3.93in(10cm)/H4.72in(12cm) |
| Style B: Diameter | D8.27in(21cm)/11.02in(28cm) |
|---|---|
| Height | H3.9in(10cm)/6.3in(16cm) |
| Product Details | |
| Type: | Wall Light |
| Product Material: | Aluminum/Glass |
| Light source: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb included: | No |
| Power Source: | Wire |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Living Room, Dining Room,Corridor |
| Note | |
| 1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Original: $87.99
-65%$87.99
$30.80Description
Feature
Explore modernist sophistication with our Modernism Waterproof Outdoor Wall Sconce. Crafted for durability and style, this outdoor wall sconce combines sleek design with weatherproof functionality.
Specifications
Dimensions
| Style A:Diameter | D7.09in(18cm)/D9.45in(24cm) |
|---|---|
| Height | H3.93in(10cm)/H4.72in(12cm) |
| Style B: Diameter | D8.27in(21cm)/11.02in(28cm) |
|---|---|
| Height | H3.9in(10cm)/6.3in(16cm) |
| Product Details | |
| Type: | Wall Light |
| Product Material: | Aluminum/Glass |
| Light source: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb included: | No |
| Power Source: | Wire |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Living Room, Dining Room,Corridor |
| Note | |
| 1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|























