
Modish Style Creative Acrylic Shade Wall Light
Illuminate your space with the Modish Style Creative Acrylic Shade Wall Light. This sleek and modern wall light features a unique acrylic shade that creates a soft and warm glow, perfect for enhancing the ambiance of any room.
Specifications
Size

| Diameter | D14cm |
|---|---|
| Height | H30cm |
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Wall Light |
| Material: | Iron, Acrylic |
| Indoor or Outdoor Use: | Indoor |
| Environment: | Dry |
| Suggested Room Fit: | Living Room/Bedroom/Hallway |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Assembly Required: | YES |
| Suggested Room Size: | 2-5㎡ |
| Light Source | |
| Light source: | LED |
| Light bulb included: | Yes |
| Wattage: | 10W |
| Lumens (lm): | 800 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Dimensions | |
| Diameter (cm): | 14 |
| Height (cm): | 30 |
| Net weight (kg): | 0.6 |
| Technical Specifications | |
| Certification: | CE, UL |
| IP Rate: | IP20 |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. |
|
Illuminate your space with the Modish Style Creative Acrylic Shade Wall Light. This sleek and modern wall light features a unique acrylic shade that creates a soft and warm glow, perfect for enhancing the ambiance of any room.
Specifications
Size

| Diameter | D14cm |
|---|---|
| Height | H30cm |
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Wall Light |
| Material: | Iron, Acrylic |
| Indoor or Outdoor Use: | Indoor |
| Environment: | Dry |
| Suggested Room Fit: | Living Room/Bedroom/Hallway |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Assembly Required: | YES |
| Suggested Room Size: | 2-5㎡ |
| Light Source | |
| Light source: | LED |
| Light bulb included: | Yes |
| Wattage: | 10W |
| Lumens (lm): | 800 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Dimensions | |
| Diameter (cm): | 14 |
| Height (cm): | 30 |
| Net weight (kg): | 0.6 |
| Technical Specifications | |
| Certification: | CE, UL |
| IP Rate: | IP20 |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. |
|
Description
Illuminate your space with the Modish Style Creative Acrylic Shade Wall Light. This sleek and modern wall light features a unique acrylic shade that creates a soft and warm glow, perfect for enhancing the ambiance of any room.
Specifications
Size

| Diameter | D14cm |
|---|---|
| Height | H30cm |
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Wall Light |
| Material: | Iron, Acrylic |
| Indoor or Outdoor Use: | Indoor |
| Environment: | Dry |
| Suggested Room Fit: | Living Room/Bedroom/Hallway |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Assembly Required: | YES |
| Suggested Room Size: | 2-5㎡ |
| Light Source | |
| Light source: | LED |
| Light bulb included: | Yes |
| Wattage: | 10W |
| Lumens (lm): | 800 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Dimensions | |
| Diameter (cm): | 14 |
| Height (cm): | 30 |
| Net weight (kg): | 0.6 |
| Technical Specifications | |
| Certification: | CE, UL |
| IP Rate: | IP20 |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. |
|























