
Multi-heads Glass Globe Cluster Stairway Light Pendant Light
[FEATURE]
Illuminate your stairway with our multi-head Glass Globe Cluster Stairway Light Pendant Light. Featuring multiple glass globes hanging in a cluster, this pendant light creates a stunning visual effect that adds elegance and charm to any staircase. The transparent globes beautifully diffuse the light, creating a warm and inviting ambiance. With its adjustable height feature, it is perfect for stairways of varying heights.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass, Metal |
| Canopy Color: | Chrome |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | G4 |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Cord Length: | 1.5m |
| Certification: | CE, UL |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Living Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Height - Top to Bottom: | Please refer to above the parameter |
| Body Width - Diameter: | Please refer to above the parameter |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated. Thanks |
|
[FEATURE]
Illuminate your stairway with our multi-head Glass Globe Cluster Stairway Light Pendant Light. Featuring multiple glass globes hanging in a cluster, this pendant light creates a stunning visual effect that adds elegance and charm to any staircase. The transparent globes beautifully diffuse the light, creating a warm and inviting ambiance. With its adjustable height feature, it is perfect for stairways of varying heights.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass, Metal |
| Canopy Color: | Chrome |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | G4 |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Cord Length: | 1.5m |
| Certification: | CE, UL |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Living Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Height - Top to Bottom: | Please refer to above the parameter |
| Body Width - Diameter: | Please refer to above the parameter |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated. Thanks |
|
Original: $152.99
-65%$152.99
$53.55Description
[FEATURE]
Illuminate your stairway with our multi-head Glass Globe Cluster Stairway Light Pendant Light. Featuring multiple glass globes hanging in a cluster, this pendant light creates a stunning visual effect that adds elegance and charm to any staircase. The transparent globes beautifully diffuse the light, creating a warm and inviting ambiance. With its adjustable height feature, it is perfect for stairways of varying heights.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass, Metal |
| Canopy Color: | Chrome |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | G4 |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Cord Length: | 1.5m |
| Certification: | CE, UL |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Living Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Height - Top to Bottom: | Please refer to above the parameter |
| Body Width - Diameter: | Please refer to above the parameter |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated. Thanks |
|























