
Retro Glass Outdoor Garden Wall Light
Introducing our Retro Glass Outdoor Garden Wall Light, a timeless blend of vintage charm and modern functionality, perfect for illuminating your outdoor spaces with style. Crafted with a nod to retro design, this wall light features a sturdy metal frame with a classic black finish, complemented by a clear glass shade that showcases the beauty of the Edison bulb within.
Specifications
Dimensions

| Diameter | D20cm |
|---|---|
| Height | H36cm |
| Product Details | |
| Type: | Wall Light |
| Product Material: | Aluminum+Glass |
| Color: | Black,Brass |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | E27*1 |
| Bulb Include or Not: | No |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Introducing our Retro Glass Outdoor Garden Wall Light, a timeless blend of vintage charm and modern functionality, perfect for illuminating your outdoor spaces with style. Crafted with a nod to retro design, this wall light features a sturdy metal frame with a classic black finish, complemented by a clear glass shade that showcases the beauty of the Edison bulb within.
Specifications
Dimensions

| Diameter | D20cm |
|---|---|
| Height | H36cm |
| Product Details | |
| Type: | Wall Light |
| Product Material: | Aluminum+Glass |
| Color: | Black,Brass |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | E27*1 |
| Bulb Include or Not: | No |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Original: $84.99
-65%$84.99
$29.75Description
Introducing our Retro Glass Outdoor Garden Wall Light, a timeless blend of vintage charm and modern functionality, perfect for illuminating your outdoor spaces with style. Crafted with a nod to retro design, this wall light features a sturdy metal frame with a classic black finish, complemented by a clear glass shade that showcases the beauty of the Edison bulb within.
Specifications
Dimensions

| Diameter | D20cm |
|---|---|
| Height | H36cm |
| Product Details | |
| Type: | Wall Light |
| Product Material: | Aluminum+Glass |
| Color: | Black,Brass |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | E27*1 |
| Bulb Include or Not: | No |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|























