
Retro Lantern Glass Pendant Hanging Light
Step back in time with our Retro Lantern Glass Pendant Hanging Light, a nostalgic nod to vintage charm. This pendant light combines retro aesthetics with timeless elegance, featuring a classic lantern design crafted with precision and attention to detail. The glass construction adds a touch of sophistication, creating a warm and inviting ambiance in any space.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass+Hardware |
| Color: | White |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | E26/E27 |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room, Living Room, kitchen Island |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150cm/59.06inch |
| Body Height - Top to Bottom: | 13CM (5.11inch) |
| Body Width - Diameter: | 15CM/17CM (5.90inch/6.69inch) |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Step back in time with our Retro Lantern Glass Pendant Hanging Light, a nostalgic nod to vintage charm. This pendant light combines retro aesthetics with timeless elegance, featuring a classic lantern design crafted with precision and attention to detail. The glass construction adds a touch of sophistication, creating a warm and inviting ambiance in any space.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass+Hardware |
| Color: | White |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | E26/E27 |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room, Living Room, kitchen Island |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150cm/59.06inch |
| Body Height - Top to Bottom: | 13CM (5.11inch) |
| Body Width - Diameter: | 15CM/17CM (5.90inch/6.69inch) |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Original: $79.99
-65%$79.99
$28.00Description
Step back in time with our Retro Lantern Glass Pendant Hanging Light, a nostalgic nod to vintage charm. This pendant light combines retro aesthetics with timeless elegance, featuring a classic lantern design crafted with precision and attention to detail. The glass construction adds a touch of sophistication, creating a warm and inviting ambiance in any space.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass+Hardware |
| Color: | White |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | E26/E27 |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room, Living Room, kitchen Island |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150cm/59.06inch |
| Body Height - Top to Bottom: | 13CM (5.11inch) |
| Body Width - Diameter: | 15CM/17CM (5.90inch/6.69inch) |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
























