
Vintage Stained Glass Lantern Shape Pendant Light
Feature
Infuse your space with vintage charm using our Stained Glass Lantern Shape Pendant Light. Meticulously designed, this fixture seamlessly blends nostalgic allure with timeless elegance. The lantern shape and stained glass detailing add a touch of sophistication, casting a warm and inviting glow. Illuminate your space with the perfect fusion of vintage style and enduring beauty.
SpecificationsDimensions

| Model A Small-Diameter | D13 cm |
|---|---|
| Height | H32 cm |
| Model A Large-Diameter | D20 cm |
| Height | H45 cm |

| Model B Small-Diameter | D20 cm |
|---|---|
| Height | H30 cm |
| Model B Large-Diameter | D25 cm |
| Height | H36 cm |

| Model C Diameter | D30 cm |
|---|---|
| Height | H28 cm |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass |
| Light source: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Living Room, Dining Room |
| Note | |
| 1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Feature
Infuse your space with vintage charm using our Stained Glass Lantern Shape Pendant Light. Meticulously designed, this fixture seamlessly blends nostalgic allure with timeless elegance. The lantern shape and stained glass detailing add a touch of sophistication, casting a warm and inviting glow. Illuminate your space with the perfect fusion of vintage style and enduring beauty.
SpecificationsDimensions

| Model A Small-Diameter | D13 cm |
|---|---|
| Height | H32 cm |
| Model A Large-Diameter | D20 cm |
| Height | H45 cm |

| Model B Small-Diameter | D20 cm |
|---|---|
| Height | H30 cm |
| Model B Large-Diameter | D25 cm |
| Height | H36 cm |

| Model C Diameter | D30 cm |
|---|---|
| Height | H28 cm |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass |
| Light source: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Living Room, Dining Room |
| Note | |
| 1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Original: $89.99
-65%$89.99
$31.50Description
Feature
Infuse your space with vintage charm using our Stained Glass Lantern Shape Pendant Light. Meticulously designed, this fixture seamlessly blends nostalgic allure with timeless elegance. The lantern shape and stained glass detailing add a touch of sophistication, casting a warm and inviting glow. Illuminate your space with the perfect fusion of vintage style and enduring beauty.
SpecificationsDimensions

| Model A Small-Diameter | D13 cm |
|---|---|
| Height | H32 cm |
| Model A Large-Diameter | D20 cm |
| Height | H45 cm |

| Model B Small-Diameter | D20 cm |
|---|---|
| Height | H30 cm |
| Model B Large-Diameter | D25 cm |
| Height | H36 cm |

| Model C Diameter | D30 cm |
|---|---|
| Height | H28 cm |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass |
| Light source: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Living Room, Dining Room |
| Note | |
| 1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
























