
Vintage 1-Light Retro Glass Flat Ball Pendant Fixture
Feature
Step back in time with our Vintage 1-Light Retro Glass Flat Ball Pendant Fixture. This timeless lighting piece exudes nostalgic charm, featuring a flat ball design in classic glass. Illuminate your space with vintage radiance, adding a touch of retro elegance to any room. Elevate your decor with this unique pendant fixture, blending timeless style with a touch of nostalgic allure.
SpecificationsDimensions

| Diameter | D11.8in(30 cm) |
|---|---|
| Height | H12.6in(32 cm) |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass |
| Light source: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Living Room, Dining Room |
| Note | |
| 1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Feature
Step back in time with our Vintage 1-Light Retro Glass Flat Ball Pendant Fixture. This timeless lighting piece exudes nostalgic charm, featuring a flat ball design in classic glass. Illuminate your space with vintage radiance, adding a touch of retro elegance to any room. Elevate your decor with this unique pendant fixture, blending timeless style with a touch of nostalgic allure.
SpecificationsDimensions

| Diameter | D11.8in(30 cm) |
|---|---|
| Height | H12.6in(32 cm) |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass |
| Light source: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Living Room, Dining Room |
| Note | |
| 1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Original: $254.99
-65%$254.99
$89.25Description
Feature
Step back in time with our Vintage 1-Light Retro Glass Flat Ball Pendant Fixture. This timeless lighting piece exudes nostalgic charm, featuring a flat ball design in classic glass. Illuminate your space with vintage radiance, adding a touch of retro elegance to any room. Elevate your decor with this unique pendant fixture, blending timeless style with a touch of nostalgic allure.
SpecificationsDimensions

| Diameter | D11.8in(30 cm) |
|---|---|
| Height | H12.6in(32 cm) |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass |
| Light source: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Living Room, Dining Room |
| Note | |
| 1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|























