
Vintage Single Head Retro Amber Glass Pendant Light
Feature
Revive the past with our Vintage Single Head Retro Amber Glass Pendant Light. This classic lighting fixture exudes timeless charm, featuring a warm amber glass shade. Illuminate your space with nostalgic elegance and infuse vintage vibes into your decor. Elevate your ambiance with this solo head pendant light, capturing the essence of retro style in every glow.
Specifications
Dimensions

| Diameter | D9.06in(23cm) |
|---|---|
| Height | H6.3in(16cm) |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass |
| Light source: | E14 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Living Room, Dining Room |
| Note | |
| 1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Feature
Revive the past with our Vintage Single Head Retro Amber Glass Pendant Light. This classic lighting fixture exudes timeless charm, featuring a warm amber glass shade. Illuminate your space with nostalgic elegance and infuse vintage vibes into your decor. Elevate your ambiance with this solo head pendant light, capturing the essence of retro style in every glow.
Specifications
Dimensions

| Diameter | D9.06in(23cm) |
|---|---|
| Height | H6.3in(16cm) |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass |
| Light source: | E14 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Living Room, Dining Room |
| Note | |
| 1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Original: $149.99
-65%$149.99
$52.50Description
Feature
Revive the past with our Vintage Single Head Retro Amber Glass Pendant Light. This classic lighting fixture exudes timeless charm, featuring a warm amber glass shade. Illuminate your space with nostalgic elegance and infuse vintage vibes into your decor. Elevate your ambiance with this solo head pendant light, capturing the essence of retro style in every glow.
Specifications
Dimensions

| Diameter | D9.06in(23cm) |
|---|---|
| Height | H6.3in(16cm) |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass |
| Light source: | E14 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Living Room, Dining Room |
| Note | |
| 1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|























