
Vintage Glass Adjustable Wall Sconce
Feature
Infuse timeless elegance into your space with our Vintage Glass Adjustable Wall Sconce. Crafted with a classic design and adjustable features, this fixture seamlessly blends nostalgia and functionality. Illuminate your surroundings with vintage charm, creating a warm and inviting atmosphere that complements any interior style effortlessly.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Wall lights |
| Product Material: | Metal |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Bulb Base: | E27 |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Certification: | CE, UL |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room,Living Room, Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Body Height - Top to Bottom: | 7.87 in (20CM) |
| Body Width - Diameter: | 7.48 in(19CM) |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Feature
Infuse timeless elegance into your space with our Vintage Glass Adjustable Wall Sconce. Crafted with a classic design and adjustable features, this fixture seamlessly blends nostalgia and functionality. Illuminate your surroundings with vintage charm, creating a warm and inviting atmosphere that complements any interior style effortlessly.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Wall lights |
| Product Material: | Metal |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Bulb Base: | E27 |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Certification: | CE, UL |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room,Living Room, Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Body Height - Top to Bottom: | 7.87 in (20CM) |
| Body Width - Diameter: | 7.48 in(19CM) |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Original: $94.99
-65%$94.99
$33.25Description
Feature
Infuse timeless elegance into your space with our Vintage Glass Adjustable Wall Sconce. Crafted with a classic design and adjustable features, this fixture seamlessly blends nostalgia and functionality. Illuminate your surroundings with vintage charm, creating a warm and inviting atmosphere that complements any interior style effortlessly.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Wall lights |
| Product Material: | Metal |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Bulb Base: | E27 |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Certification: | CE, UL |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room,Living Room, Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Body Height - Top to Bottom: | 7.87 in (20CM) |
| Body Width - Diameter: | 7.48 in(19CM) |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
























