
Vintage Glass Pumpkin Pendant Light
Feature
Introducing our Vintage Glass Pumpkin Pendant Light – a timeless piece that adds a touch of nostalgia and charm to your space. Crafted with attention to detail, this pendant light features a classic pumpkin-shaped glass shade that exudes vintage allure. Elevate your decor with the warm and inviting glow emitted by this pendant light, creating a cozy atmosphere reminiscent of yesteryear.
Specifications
The same series of products, click on the picture to learn more

| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass, Rubber wood |
| Light source: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 47.24 inch (120CM) |
| Body Height - Top to Bottom: | 7.48 in(19CM) |
| Body Width - Diameter: | 11.81 in(30CM) |
| Note | |
| 1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Feature
Introducing our Vintage Glass Pumpkin Pendant Light – a timeless piece that adds a touch of nostalgia and charm to your space. Crafted with attention to detail, this pendant light features a classic pumpkin-shaped glass shade that exudes vintage allure. Elevate your decor with the warm and inviting glow emitted by this pendant light, creating a cozy atmosphere reminiscent of yesteryear.
Specifications
The same series of products, click on the picture to learn more

| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass, Rubber wood |
| Light source: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 47.24 inch (120CM) |
| Body Height - Top to Bottom: | 7.48 in(19CM) |
| Body Width - Diameter: | 11.81 in(30CM) |
| Note | |
| 1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Original: $115.99
-65%$115.99
$40.60Description
Feature
Introducing our Vintage Glass Pumpkin Pendant Light – a timeless piece that adds a touch of nostalgia and charm to your space. Crafted with attention to detail, this pendant light features a classic pumpkin-shaped glass shade that exudes vintage allure. Elevate your decor with the warm and inviting glow emitted by this pendant light, creating a cozy atmosphere reminiscent of yesteryear.
Specifications
The same series of products, click on the picture to learn more

| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass, Rubber wood |
| Light source: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 47.24 inch (120CM) |
| Body Height - Top to Bottom: | 7.48 in(19CM) |
| Body Width - Diameter: | 11.81 in(30CM) |
| Note | |
| 1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|























