
Vintage Resin Hanging Pendant Lights
Feature
Add a touch of nostalgia to your space with Vintage Resin Hanging Pendant Lights. Our carefully curated collection features timeless designs and intricate resin craftsmanship. These pendant lights transport you back in time while illuminating your contemporary space with a warm, classic charm. Explore our Vintage Resin Hanging Pendant Lights to infuse your decor with a hint of yesteryear's elegance.
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Resin |
| Light source: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Cord Length: | 1.5m |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Dining Room, Living Room, Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 59.05"(150CM) |
| Body Height - Top to Bottom: | 6.69"(17CM) |
| Body Width - Diameter: | 12.99"(33CM) |
| Note | |
| 1. There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated.Thanks |
|
Feature
Add a touch of nostalgia to your space with Vintage Resin Hanging Pendant Lights. Our carefully curated collection features timeless designs and intricate resin craftsmanship. These pendant lights transport you back in time while illuminating your contemporary space with a warm, classic charm. Explore our Vintage Resin Hanging Pendant Lights to infuse your decor with a hint of yesteryear's elegance.
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Resin |
| Light source: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Cord Length: | 1.5m |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Dining Room, Living Room, Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 59.05"(150CM) |
| Body Height - Top to Bottom: | 6.69"(17CM) |
| Body Width - Diameter: | 12.99"(33CM) |
| Note | |
| 1. There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated.Thanks |
|
Original: $365.99
-65%$365.99
$128.10Description
Feature
Add a touch of nostalgia to your space with Vintage Resin Hanging Pendant Lights. Our carefully curated collection features timeless designs and intricate resin craftsmanship. These pendant lights transport you back in time while illuminating your contemporary space with a warm, classic charm. Explore our Vintage Resin Hanging Pendant Lights to infuse your decor with a hint of yesteryear's elegance.
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Resin |
| Light source: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Cord Length: | 1.5m |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Dining Room, Living Room, Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 59.05"(150CM) |
| Body Height - Top to Bottom: | 6.69"(17CM) |
| Body Width - Diameter: | 12.99"(33CM) |
| Note | |
| 1. There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated.Thanks |
|























