
Retro Rope Woven Dining Room Pendant Light
Feature
The Retro Rope Woven Dining Room Pendant Light adds a warm, rustic feel to any room. This unique pendant light is crafted from high-quality rope and features a classic, vintage design. The light source is encased in an antique-style metal frame, giving it a timeless look and feel. Perfect for any dining room, kitchen, or living room, this pendant light will be a standout in any home.
Specifications
| Material: |
Rope |
| Light source: | E26/E27 Medium (Standard) |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: | Brown/Black |
| Wire Length: | 59.05in (150cm) |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
Feature
The Retro Rope Woven Dining Room Pendant Light adds a warm, rustic feel to any room. This unique pendant light is crafted from high-quality rope and features a classic, vintage design. The light source is encased in an antique-style metal frame, giving it a timeless look and feel. Perfect for any dining room, kitchen, or living room, this pendant light will be a standout in any home.
Specifications
| Material: |
Rope |
| Light source: | E26/E27 Medium (Standard) |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: | Brown/Black |
| Wire Length: | 59.05in (150cm) |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
Original: $189.99
-65%$189.99
$66.50Description
Feature
The Retro Rope Woven Dining Room Pendant Light adds a warm, rustic feel to any room. This unique pendant light is crafted from high-quality rope and features a classic, vintage design. The light source is encased in an antique-style metal frame, giving it a timeless look and feel. Perfect for any dining room, kitchen, or living room, this pendant light will be a standout in any home.
Specifications
| Material: |
Rope |
| Light source: | E26/E27 Medium (Standard) |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: | Brown/Black |
| Wire Length: | 59.05in (150cm) |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |























