
Bauhaus Colorful Glass Pendant Light

Feature
Embrace Bauhaus-inspired design with our Colorful Glass Pendant Light. This vibrant and modern lighting fixture brings a burst of colors and geometric shapes to your space. Crafted with precision, the Bauhaus pendant light adds a touch of artistic flair, making it a statement piece in any room.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
Size

| Diameter | 9.84in(25cm)/13.77in(35cm) |
|---|---|
| Height | 7.09 in(18cm)/8.66in(22cm) |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass |
| Light source: | G9 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Mounting Plate | 10CM |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 15W |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
| 1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Download Support

Feature
Embrace Bauhaus-inspired design with our Colorful Glass Pendant Light. This vibrant and modern lighting fixture brings a burst of colors and geometric shapes to your space. Crafted with precision, the Bauhaus pendant light adds a touch of artistic flair, making it a statement piece in any room.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
Size

| Diameter | 9.84in(25cm)/13.77in(35cm) |
|---|---|
| Height | 7.09 in(18cm)/8.66in(22cm) |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass |
| Light source: | G9 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Mounting Plate | 10CM |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 15W |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
| 1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Download Support
Original: $119.99
-65%$119.99
$42.00Description

Feature
Embrace Bauhaus-inspired design with our Colorful Glass Pendant Light. This vibrant and modern lighting fixture brings a burst of colors and geometric shapes to your space. Crafted with precision, the Bauhaus pendant light adds a touch of artistic flair, making it a statement piece in any room.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
Size

| Diameter | 9.84in(25cm)/13.77in(35cm) |
|---|---|
| Height | 7.09 in(18cm)/8.66in(22cm) |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass |
| Light source: | G9 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Mounting Plate | 10CM |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 15W |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
| 1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Download Support






















