
Glass Lampshade Chandelier Personality Art PVC Pendant Light
Feature
The Pendant Light is a modern spin on a mid-century classic. Features frosted, glass globes crowned with spun-metal hoods suspended on either side of an aged brass and matte black center rod. This unique pendant hangs from an adjustable-length black fabric cord and circular matching brass canopy. This light is beautiful and distinctive, making it ideal in kitchen breakfast nooks, entryways, above stairs or landings, and in the place of a chandelier over smaller dining room tables.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Material: | Metal |
| Light source: | E26/E27 Medium (Standard) |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: | White, Grey, Multicolor |
| Wire Length: | 59.05in (150cm) |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Height - Top to Bottom: | 8.66 in(22CM)/ 20.47 in(52CM) |
| Body Width - Diameter: | 7.87 in(20CM) / 10.24 in(26CM) |
| Note | |
| 1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated. Thanks |
|
Feature
The Pendant Light is a modern spin on a mid-century classic. Features frosted, glass globes crowned with spun-metal hoods suspended on either side of an aged brass and matte black center rod. This unique pendant hangs from an adjustable-length black fabric cord and circular matching brass canopy. This light is beautiful and distinctive, making it ideal in kitchen breakfast nooks, entryways, above stairs or landings, and in the place of a chandelier over smaller dining room tables.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Material: | Metal |
| Light source: | E26/E27 Medium (Standard) |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: | White, Grey, Multicolor |
| Wire Length: | 59.05in (150cm) |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Height - Top to Bottom: | 8.66 in(22CM)/ 20.47 in(52CM) |
| Body Width - Diameter: | 7.87 in(20CM) / 10.24 in(26CM) |
| Note | |
| 1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated. Thanks |
|
Original: $156.99
-65%$156.99
$54.95Description
Feature
The Pendant Light is a modern spin on a mid-century classic. Features frosted, glass globes crowned with spun-metal hoods suspended on either side of an aged brass and matte black center rod. This unique pendant hangs from an adjustable-length black fabric cord and circular matching brass canopy. This light is beautiful and distinctive, making it ideal in kitchen breakfast nooks, entryways, above stairs or landings, and in the place of a chandelier over smaller dining room tables.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Material: | Metal |
| Light source: | E26/E27 Medium (Standard) |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: | White, Grey, Multicolor |
| Wire Length: | 59.05in (150cm) |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Height - Top to Bottom: | 8.66 in(22CM)/ 20.47 in(52CM) |
| Body Width - Diameter: | 7.87 in(20CM) / 10.24 in(26CM) |
| Note | |
| 1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated. Thanks |
|





















