
Mid-century Single Head Medieval Iron Round Pendant Light
Feature
Mid-century design meets touches of rustic and industrial in the handsome pendant light. This pendant light has an elegant look to it that would make it a great addition to a bedroom, dining room, or office! This is a beautiful piece that could make a great addition to your home.

The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
Size
| Diameter | 35CM |
|---|---|
| Height | 21CM |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Iron |
| Finishes: | Green/Orange/White |
| Voltage: | 110V-120V |
| Mounting Plate | 10CM |
| Bulb Base: | E26/E27 |
| Max Wattage: | 40W |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Feature
Mid-century design meets touches of rustic and industrial in the handsome pendant light. This pendant light has an elegant look to it that would make it a great addition to a bedroom, dining room, or office! This is a beautiful piece that could make a great addition to your home.

The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
Size
| Diameter | 35CM |
|---|---|
| Height | 21CM |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Iron |
| Finishes: | Green/Orange/White |
| Voltage: | 110V-120V |
| Mounting Plate | 10CM |
| Bulb Base: | E26/E27 |
| Max Wattage: | 40W |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Original: $157.99
-65%$157.99
$55.30Description
Feature
Mid-century design meets touches of rustic and industrial in the handsome pendant light. This pendant light has an elegant look to it that would make it a great addition to a bedroom, dining room, or office! This is a beautiful piece that could make a great addition to your home.

The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
Size
| Diameter | 35CM |
|---|---|
| Height | 21CM |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Iron |
| Finishes: | Green/Orange/White |
| Voltage: | 110V-120V |
| Mounting Plate | 10CM |
| Bulb Base: | E26/E27 |
| Max Wattage: | 40W |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|






















