
Vintage Bauhaus Equator Glass Pendant lamps
Feature
The sleek Equator Pendant Lamp is the perfect way to add a modern touch to any living space. With its minimalistic design, this pendant is sure to fit in any decor and provides bright and even lighting. Crafted with high quality materials, this hanging lamp will last for years.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass, Metal |
| Finishes: | Black,Red |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | E27 |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Height - Top to Bottom: | 35CM |
| Body Width - Diameter: | 36CM |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Feature
The sleek Equator Pendant Lamp is the perfect way to add a modern touch to any living space. With its minimalistic design, this pendant is sure to fit in any decor and provides bright and even lighting. Crafted with high quality materials, this hanging lamp will last for years.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass, Metal |
| Finishes: | Black,Red |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | E27 |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Height - Top to Bottom: | 35CM |
| Body Width - Diameter: | 36CM |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Original: $309.99
-65%$309.99
$108.50Description
Feature
The sleek Equator Pendant Lamp is the perfect way to add a modern touch to any living space. With its minimalistic design, this pendant is sure to fit in any decor and provides bright and even lighting. Crafted with high quality materials, this hanging lamp will last for years.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass, Metal |
| Finishes: | Black,Red |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | E27 |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Height - Top to Bottom: | 35CM |
| Body Width - Diameter: | 36CM |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|





















