
Nordic Wegner Creative Pendant Lamp For Dining Room
Feature
Pandul's Wegner pendant lamp is a classic design by Hans J. Wegner from 1962. This pendant light lies in the decorative handle that allows the lamp to be pulled to the desired height without touching the shade itself. The handle is by no means only functional, but also serves as a sophisticated, distinctive detail in the otherwise rather reduced design of the pendant lamp.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Iron |
| Finishes: | White/Black |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | E27 |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Height - Top to Bottom: | 37CM |
| Body Width - Diameter: | 51CM |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Feature
Pandul's Wegner pendant lamp is a classic design by Hans J. Wegner from 1962. This pendant light lies in the decorative handle that allows the lamp to be pulled to the desired height without touching the shade itself. The handle is by no means only functional, but also serves as a sophisticated, distinctive detail in the otherwise rather reduced design of the pendant lamp.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Iron |
| Finishes: | White/Black |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | E27 |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Height - Top to Bottom: | 37CM |
| Body Width - Diameter: | 51CM |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Original: $419.99
-65%$419.99
$147.00Description
Feature
Pandul's Wegner pendant lamp is a classic design by Hans J. Wegner from 1962. This pendant light lies in the decorative handle that allows the lamp to be pulled to the desired height without touching the shade itself. The handle is by no means only functional, but also serves as a sophisticated, distinctive detail in the otherwise rather reduced design of the pendant lamp.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Iron |
| Finishes: | White/Black |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | E27 |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Height - Top to Bottom: | 37CM |
| Body Width - Diameter: | 51CM |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|





















