
Golden Bird Table Lamp for Bedroom
Feature
Make a statement and/or allow your personality to shine through with a funky, unusual bedside lamp. This chiriya lamp (again keeping with that bird theme) is not just functional but also a piece of sculptural art.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
Dimensions

| Diameter | D7.09in(18cm) |
|---|---|
| Height | H18.1in(46cm)/20.9(53cm) |
| Product Details | |
| Type: | Table Light |
| Product Material: | Alloy, Acrylic |
| Light source: | Led |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Body Height - Top to Bottom: | 18.11in(46cm)/ 20.87in(53cm) |
| Body Width - Diameter: | 7.09in(18cm) |
| Note | |
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated . There is a touch switch on the pole. |
|
Feature
Make a statement and/or allow your personality to shine through with a funky, unusual bedside lamp. This chiriya lamp (again keeping with that bird theme) is not just functional but also a piece of sculptural art.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
Dimensions

| Diameter | D7.09in(18cm) |
|---|---|
| Height | H18.1in(46cm)/20.9(53cm) |
| Product Details | |
| Type: | Table Light |
| Product Material: | Alloy, Acrylic |
| Light source: | Led |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Body Height - Top to Bottom: | 18.11in(46cm)/ 20.87in(53cm) |
| Body Width - Diameter: | 7.09in(18cm) |
| Note | |
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated . There is a touch switch on the pole. |
|
Description
Feature
Make a statement and/or allow your personality to shine through with a funky, unusual bedside lamp. This chiriya lamp (again keeping with that bird theme) is not just functional but also a piece of sculptural art.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
Dimensions

| Diameter | D7.09in(18cm) |
|---|---|
| Height | H18.1in(46cm)/20.9(53cm) |
| Product Details | |
| Type: | Table Light |
| Product Material: | Alloy, Acrylic |
| Light source: | Led |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Body Height - Top to Bottom: | 18.11in(46cm)/ 20.87in(53cm) |
| Body Width - Diameter: | 7.09in(18cm) |
| Note | |
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated . There is a touch switch on the pole. |
|























