
Modern Stylish Flying Saucer Chandelier Pendant Light
Feature
The Hanging Ceiling Lamp has a distinctive concrete lampshade that gives the luminaire a unique character and a vivid, raw feeling. the Art Deco Pendant Light adds a stylish, industrial touch to any room, and looks great individually or in bigger clusters.
Specifications
| Material: | Metal |
| Light source: | E26/E27 Medium (Standard) |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: | Black, White |
| Wire Length: | 59.05in (150cm) |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
Feature
The Hanging Ceiling Lamp has a distinctive concrete lampshade that gives the luminaire a unique character and a vivid, raw feeling. the Art Deco Pendant Light adds a stylish, industrial touch to any room, and looks great individually or in bigger clusters.
Specifications
| Material: | Metal |
| Light source: | E26/E27 Medium (Standard) |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: | Black, White |
| Wire Length: | 59.05in (150cm) |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
Original: $272.99
-65%$272.99
$95.55Description
Feature
The Hanging Ceiling Lamp has a distinctive concrete lampshade that gives the luminaire a unique character and a vivid, raw feeling. the Art Deco Pendant Light adds a stylish, industrial touch to any room, and looks great individually or in bigger clusters.
Specifications
| Material: | Metal |
| Light source: | E26/E27 Medium (Standard) |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: | Black, White |
| Wire Length: | 59.05in (150cm) |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |





















