
Modern Black Medium Ceiling Light Pendant Lights For Kitchen Island
Feature
This distinctive, sculptural pendant is an adaptable style in both living and dining spaces, as well as bedrooms. It's made from metal threads with a fluid, uneven shape, and light spills out from the center to create an eye-catching shadow on nearby walls.
Specifications
The same series of products, click on the picture to learn more
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Metal |
| Light source: | E26/E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | NO |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 59.1in(150CM) |
| Body Height - Top to Bottom: | 9.84in(25CM) |
| Body Width - Diameter: | 9.84in(25CM)/ 19.7in(50CM) |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Feature
This distinctive, sculptural pendant is an adaptable style in both living and dining spaces, as well as bedrooms. It's made from metal threads with a fluid, uneven shape, and light spills out from the center to create an eye-catching shadow on nearby walls.
Specifications
The same series of products, click on the picture to learn more
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Metal |
| Light source: | E26/E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | NO |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 59.1in(150CM) |
| Body Height - Top to Bottom: | 9.84in(25CM) |
| Body Width - Diameter: | 9.84in(25CM)/ 19.7in(50CM) |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Original: $119.99
-65%$119.99
$42.00Description
Feature
This distinctive, sculptural pendant is an adaptable style in both living and dining spaces, as well as bedrooms. It's made from metal threads with a fluid, uneven shape, and light spills out from the center to create an eye-catching shadow on nearby walls.
Specifications
The same series of products, click on the picture to learn more
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Metal |
| Light source: | E26/E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | NO |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 59.1in(150CM) |
| Body Height - Top to Bottom: | 9.84in(25CM) |
| Body Width - Diameter: | 9.84in(25CM)/ 19.7in(50CM) |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|






















