
Medium Dimmable Pendant Large Farmhouse Hanging Lights
Feature
This pendant creates a space-age silhouette with its shallow dome shade and stacked flared finials. It's built from solid brass, and the bulb is housed in a frosted glass cylinder for a softer glow. Install it with a dimmer switch for instant mood shifts.
Specifications
| Material: | Metal |
| Light source: | E27 Medium (Standard) |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: | Black, Coffee |
| Wire Length: | 59.05in (150cm) |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
Feature
This pendant creates a space-age silhouette with its shallow dome shade and stacked flared finials. It's built from solid brass, and the bulb is housed in a frosted glass cylinder for a softer glow. Install it with a dimmer switch for instant mood shifts.
Specifications
| Material: | Metal |
| Light source: | E27 Medium (Standard) |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: | Black, Coffee |
| Wire Length: | 59.05in (150cm) |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
Original: $151.99
-65%$151.99
$53.20Description
Feature
This pendant creates a space-age silhouette with its shallow dome shade and stacked flared finials. It's built from solid brass, and the bulb is housed in a frosted glass cylinder for a softer glow. Install it with a dimmer switch for instant mood shifts.
Specifications
| Material: | Metal |
| Light source: | E27 Medium (Standard) |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: | Black, Coffee |
| Wire Length: | 59.05in (150cm) |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |





















