
Bottle Shaped Brass Glass Pendant Light
Feature
Elevate your decor with timeless charm and a touch of vintage elegance courtesy of our Antique Brass Bottle Shade Pendant Light. Crafted with meticulous attention to detail, this pendant light fixture showcases a gracefully designed bottle-shaped shade in a rich antique brass finish.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
Dimensions

| Diameter | 8.6in(22cm) |
|---|---|
| Height | 11.8in(30cm) |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass, Metal |
| Light source: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 12W-16W |
| Dimmable: | NO |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Dining Room,Living Room, Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Height - Top to Bottom: | 11.81in(30cm) |
| Body Width - Diameter: | 8.66in(22cm) |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm in the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated.Thanks |
|
Feature
Elevate your decor with timeless charm and a touch of vintage elegance courtesy of our Antique Brass Bottle Shade Pendant Light. Crafted with meticulous attention to detail, this pendant light fixture showcases a gracefully designed bottle-shaped shade in a rich antique brass finish.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
Dimensions

| Diameter | 8.6in(22cm) |
|---|---|
| Height | 11.8in(30cm) |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass, Metal |
| Light source: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 12W-16W |
| Dimmable: | NO |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Dining Room,Living Room, Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Height - Top to Bottom: | 11.81in(30cm) |
| Body Width - Diameter: | 8.66in(22cm) |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm in the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated.Thanks |
|
Original: $152.99
-65%$152.99
$53.55Description
Feature
Elevate your decor with timeless charm and a touch of vintage elegance courtesy of our Antique Brass Bottle Shade Pendant Light. Crafted with meticulous attention to detail, this pendant light fixture showcases a gracefully designed bottle-shaped shade in a rich antique brass finish.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
Dimensions

| Diameter | 8.6in(22cm) |
|---|---|
| Height | 11.8in(30cm) |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass, Metal |
| Light source: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 12W-16W |
| Dimmable: | NO |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Dining Room,Living Room, Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Height - Top to Bottom: | 11.81in(30cm) |
| Body Width - Diameter: | 8.66in(22cm) |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm in the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated.Thanks |
|
























