
Antique Stripped Glass Brass Pendant Light
Feature
Elevate your home decor with this vintage-style chandelier. Antique brass metalwork and layered clear glass shades with striped detail create a warm, inviting ambiance. The adjustable drape makes it the perfect fit for any room.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
| Material: | Glass, Metal |
| Light source: | LED |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: | Brass |
| Wire Length: | 150cm |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 12W-16W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
Feature
Elevate your home decor with this vintage-style chandelier. Antique brass metalwork and layered clear glass shades with striped detail create a warm, inviting ambiance. The adjustable drape makes it the perfect fit for any room.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
| Material: | Glass, Metal |
| Light source: | LED |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: | Brass |
| Wire Length: | 150cm |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 12W-16W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
Original: $152.99
-65%$152.99
$53.55Description
Feature
Elevate your home decor with this vintage-style chandelier. Antique brass metalwork and layered clear glass shades with striped detail create a warm, inviting ambiance. The adjustable drape makes it the perfect fit for any room.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
| Material: | Glass, Metal |
| Light source: | LED |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: | Brass |
| Wire Length: | 150cm |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 12W-16W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
























