
Modern Bauhaus Fresh Glass Pendant Light For Kitchen Island

Feature
Illuminate your kitchen with modern sophistication using our Bauhaus Fresh Glass Pendant Light. Crafted with sleek lines and fresh glass, this pendant light adds a touch of contemporary style to any kitchen island.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
Dimensions
| Diameter | 15cm / ∅ 5.9″ |
|---|---|
| Height | 17cm / H 6.7″ |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | E27 |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|

Feature
Illuminate your kitchen with modern sophistication using our Bauhaus Fresh Glass Pendant Light. Crafted with sleek lines and fresh glass, this pendant light adds a touch of contemporary style to any kitchen island.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
Dimensions
| Diameter | 15cm / ∅ 5.9″ |
|---|---|
| Height | 17cm / H 6.7″ |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | E27 |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Original: $94.99
-65%$94.99
$33.25Description

Feature
Illuminate your kitchen with modern sophistication using our Bauhaus Fresh Glass Pendant Light. Crafted with sleek lines and fresh glass, this pendant light adds a touch of contemporary style to any kitchen island.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
Dimensions
| Diameter | 15cm / ∅ 5.9″ |
|---|---|
| Height | 17cm / H 6.7″ |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | E27 |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
























