
Bauhaus Glass Lantern Pendant LED Light
Bring a touch of modern elegance and historical charm to your home with the Bauhaus Glass Lantern Pendant LED Light. Inspired by the iconic Bauhaus design movement, this pendant light combines form and function in a sleek and sophisticated manner.
Specifications
Dimensions

| Diameter | D25cm |
|---|---|
| Height | H21cm |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Metal+Glass |
| Color: | Brown |
| Voltage: | 110V-120V |
| Cord Length: | 1.5m |
| Bulb Base: | LED |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please get in touch with our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Bring a touch of modern elegance and historical charm to your home with the Bauhaus Glass Lantern Pendant LED Light. Inspired by the iconic Bauhaus design movement, this pendant light combines form and function in a sleek and sophisticated manner.
Specifications
Dimensions

| Diameter | D25cm |
|---|---|
| Height | H21cm |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Metal+Glass |
| Color: | Brown |
| Voltage: | 110V-120V |
| Cord Length: | 1.5m |
| Bulb Base: | LED |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please get in touch with our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Original: $219.99
-65%$219.99
$77.00Description
Bring a touch of modern elegance and historical charm to your home with the Bauhaus Glass Lantern Pendant LED Light. Inspired by the iconic Bauhaus design movement, this pendant light combines form and function in a sleek and sophisticated manner.
Specifications
Dimensions

| Diameter | D25cm |
|---|---|
| Height | H21cm |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Metal+Glass |
| Color: | Brown |
| Voltage: | 110V-120V |
| Cord Length: | 1.5m |
| Bulb Base: | LED |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please get in touch with our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|























