
Bauhaus Modern Stained LED Pendant Light
Elevate your interior decor with the sophisticated charm of the Bauhaus Modern Stained LED Pendant Light. Featuring a stunning fusion of modern design and Bauhaus-inspired aesthetics, this pendant light is crafted with sleek stained glass and a minimalist frame that exudes elegance.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
Size

| Diameter | D19cm |
|---|---|
| Height | H21cm |
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Material: | Acrylic + Aluminum |
| Indoor or Outdoor Use: | Indoor |
| Environment: | Dry |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Suggested Room Fit: | Living Room/Bedroom/Hallway |
| Assembly Required: | YES |
| Light Source | |
| Light source: | LED |
| Light bulb included: | Yes |
| Vottage: | 110V-120V |
| Net weight (kg): | 2.4 |
| Technical Specifications | |
| Certification: | CE, UL |
| IP Rate: | IP20 |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. |
|
Elevate your interior decor with the sophisticated charm of the Bauhaus Modern Stained LED Pendant Light. Featuring a stunning fusion of modern design and Bauhaus-inspired aesthetics, this pendant light is crafted with sleek stained glass and a minimalist frame that exudes elegance.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
Size

| Diameter | D19cm |
|---|---|
| Height | H21cm |
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Material: | Acrylic + Aluminum |
| Indoor or Outdoor Use: | Indoor |
| Environment: | Dry |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Suggested Room Fit: | Living Room/Bedroom/Hallway |
| Assembly Required: | YES |
| Light Source | |
| Light source: | LED |
| Light bulb included: | Yes |
| Vottage: | 110V-120V |
| Net weight (kg): | 2.4 |
| Technical Specifications | |
| Certification: | CE, UL |
| IP Rate: | IP20 |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. |
|
Original: $139.99
-65%$139.99
$49.00Description
Elevate your interior decor with the sophisticated charm of the Bauhaus Modern Stained LED Pendant Light. Featuring a stunning fusion of modern design and Bauhaus-inspired aesthetics, this pendant light is crafted with sleek stained glass and a minimalist frame that exudes elegance.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
Size

| Diameter | D19cm |
|---|---|
| Height | H21cm |
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Material: | Acrylic + Aluminum |
| Indoor or Outdoor Use: | Indoor |
| Environment: | Dry |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Suggested Room Fit: | Living Room/Bedroom/Hallway |
| Assembly Required: | YES |
| Light Source | |
| Light source: | LED |
| Light bulb included: | Yes |
| Vottage: | 110V-120V |
| Net weight (kg): | 2.4 |
| Technical Specifications | |
| Certification: | CE, UL |
| IP Rate: | IP20 |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. |
|























