
Bauhaus Vintage Orange Warm Pendant Light For Dining Room
Feature
With its sleek brushed metal design and its timeless mid-century modern rounded silhouette, this pendant light is a great addition to any contemporary dining space. Its simple design is softened by the warm and inviting cylindrical orange shade, creating a classic look that is sure to compliment your décor. Easy to install, this pendant has an adjustable cord for your convenience.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Iron |
| Light source: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | / |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM(Hardwired)/450CM(Plug-In) |
| Body Height - Top to Bottom: | 7.87in(20cm) |
| Body Width - Diameter: | 13.78in(35cm) |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Feature
With its sleek brushed metal design and its timeless mid-century modern rounded silhouette, this pendant light is a great addition to any contemporary dining space. Its simple design is softened by the warm and inviting cylindrical orange shade, creating a classic look that is sure to compliment your décor. Easy to install, this pendant has an adjustable cord for your convenience.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Iron |
| Light source: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | / |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM(Hardwired)/450CM(Plug-In) |
| Body Height - Top to Bottom: | 7.87in(20cm) |
| Body Width - Diameter: | 13.78in(35cm) |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Description
Feature
With its sleek brushed metal design and its timeless mid-century modern rounded silhouette, this pendant light is a great addition to any contemporary dining space. Its simple design is softened by the warm and inviting cylindrical orange shade, creating a classic look that is sure to compliment your décor. Easy to install, this pendant has an adjustable cord for your convenience.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Iron |
| Light source: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | / |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM(Hardwired)/450CM(Plug-In) |
| Body Height - Top to Bottom: | 7.87in(20cm) |
| Body Width - Diameter: | 13.78in(35cm) |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|























