
Contemporary Rotatable Iron Wall Light
Introducing our Bauhaus Simple Rotatable Stained Wall Light, a sophisticated fusion of minimalist design and artistic craftsmanship. Inspired by the iconic Bauhaus movement, this wall light features a sleek and understated frame crafted from high-quality materials.
Specifications
Dimensions

| Diameter | D25cm |
|---|---|
| Height | H35cm |
| Product Details | |
| Type: | Wall Light |
| Product Material: | Metal+Glass |
| Color: | Silver,Red,Cream |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | E27*1 |
| Bulb Include or Not: | No |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Introducing our Bauhaus Simple Rotatable Stained Wall Light, a sophisticated fusion of minimalist design and artistic craftsmanship. Inspired by the iconic Bauhaus movement, this wall light features a sleek and understated frame crafted from high-quality materials.
Specifications
Dimensions

| Diameter | D25cm |
|---|---|
| Height | H35cm |
| Product Details | |
| Type: | Wall Light |
| Product Material: | Metal+Glass |
| Color: | Silver,Red,Cream |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | E27*1 |
| Bulb Include or Not: | No |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Original: $229.99
-65%$229.99
$80.50Description
Introducing our Bauhaus Simple Rotatable Stained Wall Light, a sophisticated fusion of minimalist design and artistic craftsmanship. Inspired by the iconic Bauhaus movement, this wall light features a sleek and understated frame crafted from high-quality materials.
Specifications
Dimensions

| Diameter | D25cm |
|---|---|
| Height | H35cm |
| Product Details | |
| Type: | Wall Light |
| Product Material: | Metal+Glass |
| Color: | Silver,Red,Cream |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | E27*1 |
| Bulb Include or Not: | No |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|























