
Contemporary Simple Clear Glass Pendant Lamp
Enhance your space with the contemporary charm of the Contemporary Simple Clear Glass Pendant Lamp. Crafted with sleek lines and minimalist design, this pendant lamp features a clear glass shade that exudes sophistication. Perfect for adding modern elegance to any room, its simplicity allows it to blend seamlessly with a variety of interior styles.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Metal+Glass |
| Color: | Amber,Smoke Grey,Clear |
| Voltage: | 110V-120V |
| Light Source: | E27*1 |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Certification: | CE, UL |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 59.05"(150CM) |
| Body Height - Top to Bottom: | 11.8in(30CM)/9.8in(25CM) |
| Body Width - Diameter: | 9.8in(25CM)/9.1in(23CM) |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated. Thanks |
|
Enhance your space with the contemporary charm of the Contemporary Simple Clear Glass Pendant Lamp. Crafted with sleek lines and minimalist design, this pendant lamp features a clear glass shade that exudes sophistication. Perfect for adding modern elegance to any room, its simplicity allows it to blend seamlessly with a variety of interior styles.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Metal+Glass |
| Color: | Amber,Smoke Grey,Clear |
| Voltage: | 110V-120V |
| Light Source: | E27*1 |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Certification: | CE, UL |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 59.05"(150CM) |
| Body Height - Top to Bottom: | 11.8in(30CM)/9.8in(25CM) |
| Body Width - Diameter: | 9.8in(25CM)/9.1in(23CM) |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated. Thanks |
|
Original: $171.99
-65%$171.99
$60.20Description
Enhance your space with the contemporary charm of the Contemporary Simple Clear Glass Pendant Lamp. Crafted with sleek lines and minimalist design, this pendant lamp features a clear glass shade that exudes sophistication. Perfect for adding modern elegance to any room, its simplicity allows it to blend seamlessly with a variety of interior styles.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Metal+Glass |
| Color: | Amber,Smoke Grey,Clear |
| Voltage: | 110V-120V |
| Light Source: | E27*1 |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Certification: | CE, UL |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 59.05"(150CM) |
| Body Height - Top to Bottom: | 11.8in(30CM)/9.8in(25CM) |
| Body Width - Diameter: | 9.8in(25CM)/9.1in(23CM) |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated. Thanks |
|























