
Creative Flower Clear Glass Pendant Light
Illuminate your space with the enchanting charm of the Creative Flower Clear Glass Pendant Light. Crafted with meticulous attention to detail, this pendant light features a clear glass shade adorned with a delicate flower design, adding a touch of elegance and whimsy to any room. Perfect for creating a captivating ambiance, its creative design and warm glow make it a statement piece in your home decor.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Brass+Glass |
| Color: | Clear |
| Voltage: | 110V-120V |
| Light Source: | E27*1 |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Certification: | CE, UL |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 59.05"(150CM) |
| Body Height - Top to Bottom: | 5.9in(15CM)/6.7in(17CM)/7.5in(19CM) |
| Body Width - Diameter: | 8.2in(21CM)/10.6in(27CM0/12.6in(32CM) |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated. Thanks |
|
Illuminate your space with the enchanting charm of the Creative Flower Clear Glass Pendant Light. Crafted with meticulous attention to detail, this pendant light features a clear glass shade adorned with a delicate flower design, adding a touch of elegance and whimsy to any room. Perfect for creating a captivating ambiance, its creative design and warm glow make it a statement piece in your home decor.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Brass+Glass |
| Color: | Clear |
| Voltage: | 110V-120V |
| Light Source: | E27*1 |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Certification: | CE, UL |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 59.05"(150CM) |
| Body Height - Top to Bottom: | 5.9in(15CM)/6.7in(17CM)/7.5in(19CM) |
| Body Width - Diameter: | 8.2in(21CM)/10.6in(27CM0/12.6in(32CM) |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated. Thanks |
|
Original: $136.99
-65%$136.99
$47.95Description
Illuminate your space with the enchanting charm of the Creative Flower Clear Glass Pendant Light. Crafted with meticulous attention to detail, this pendant light features a clear glass shade adorned with a delicate flower design, adding a touch of elegance and whimsy to any room. Perfect for creating a captivating ambiance, its creative design and warm glow make it a statement piece in your home decor.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Brass+Glass |
| Color: | Clear |
| Voltage: | 110V-120V |
| Light Source: | E27*1 |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Certification: | CE, UL |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 59.05"(150CM) |
| Body Height - Top to Bottom: | 5.9in(15CM)/6.7in(17CM)/7.5in(19CM) |
| Body Width - Diameter: | 8.2in(21CM)/10.6in(27CM0/12.6in(32CM) |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated. Thanks |
|























