
Creative Hollow Wrought Iron Hanging Lamp Shade
Feature
This Hollow Wrought Iron Hanging Lamp match almost any interior aesthetics, design, and style. They’re easily combined with traditional, modern, or contemporary decoration styles. Wood is a material that matches great with metal, brick, and even woods of different styles.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant light |
| Product Material: | Wood, Iron |
| Light source: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Nursery & Kids,Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Height - Top to Bottom: | 15CM/15CM |
| Body Width - Diameter: | 35CM/45CM |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm of size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated. Thanks |
|
Feature
This Hollow Wrought Iron Hanging Lamp match almost any interior aesthetics, design, and style. They’re easily combined with traditional, modern, or contemporary decoration styles. Wood is a material that matches great with metal, brick, and even woods of different styles.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant light |
| Product Material: | Wood, Iron |
| Light source: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Nursery & Kids,Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Height - Top to Bottom: | 15CM/15CM |
| Body Width - Diameter: | 35CM/45CM |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm of size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated. Thanks |
|
Description
Feature
This Hollow Wrought Iron Hanging Lamp match almost any interior aesthetics, design, and style. They’re easily combined with traditional, modern, or contemporary decoration styles. Wood is a material that matches great with metal, brick, and even woods of different styles.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant light |
| Product Material: | Wood, Iron |
| Light source: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Nursery & Kids,Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Height - Top to Bottom: | 15CM/15CM |
| Body Width - Diameter: | 35CM/45CM |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm of size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated. Thanks |
|























