
Creative Simple Hand-Controlled Pendant Light
Experience a new level of convenience and style with the Creative Simple Hand-Controlled Pendant Light. This unique pendant light features an innovative hand-controlled mechanism, allowing you to easily turn the light on or off with a simple touch or wave.
Specifications
Dimensions

| Diameter | D18cm |
|---|---|
| Height | H15cm |
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Material: | Iron+Plastic |
| Indoor or Outdoor Use: | Indoor |
| Environment: | Dry |
| Suggested Room Fit: | Living Room/Bedroom/Hallway |
| Suggested Room Size: | 3-5㎡ |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Assembly Required: | YES |
| Light Source | |
| Light source: | LED |
| Light bulb included: | YES |
| Wattage: | 8/10W |
| Lumens (lm): | 3360 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Technical Specifications | |
| Certification: | CE, UL |
| IP Rate: | IP20 |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. |
|
Experience a new level of convenience and style with the Creative Simple Hand-Controlled Pendant Light. This unique pendant light features an innovative hand-controlled mechanism, allowing you to easily turn the light on or off with a simple touch or wave.
Specifications
Dimensions

| Diameter | D18cm |
|---|---|
| Height | H15cm |
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Material: | Iron+Plastic |
| Indoor or Outdoor Use: | Indoor |
| Environment: | Dry |
| Suggested Room Fit: | Living Room/Bedroom/Hallway |
| Suggested Room Size: | 3-5㎡ |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Assembly Required: | YES |
| Light Source | |
| Light source: | LED |
| Light bulb included: | YES |
| Wattage: | 8/10W |
| Lumens (lm): | 3360 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Technical Specifications | |
| Certification: | CE, UL |
| IP Rate: | IP20 |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. |
|
Original: $199.99
-65%$199.99
$70.00Description
Experience a new level of convenience and style with the Creative Simple Hand-Controlled Pendant Light. This unique pendant light features an innovative hand-controlled mechanism, allowing you to easily turn the light on or off with a simple touch or wave.
Specifications
Dimensions

| Diameter | D18cm |
|---|---|
| Height | H15cm |
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Material: | Iron+Plastic |
| Indoor or Outdoor Use: | Indoor |
| Environment: | Dry |
| Suggested Room Fit: | Living Room/Bedroom/Hallway |
| Suggested Room Size: | 3-5㎡ |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Assembly Required: | YES |
| Light Source | |
| Light source: | LED |
| Light bulb included: | YES |
| Wattage: | 8/10W |
| Lumens (lm): | 3360 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Technical Specifications | |
| Certification: | CE, UL |
| IP Rate: | IP20 |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. |
|























