
Flying Saucer Walnut Pendant Light
Feature
This Saucer Walnut Lamp is the perfect addition to any home. Its contemporary design features a walnut wood base and a stylish globe shade made of polyester. Its neutral tones make it a versatile accessory that fits perfectly into any living space. Brighten up your home with this stylish and timeless chandelier.
Specifications
Dimensions

| Diameter | D11.8in(30cm) |
|---|---|
| Height | H5.9in(15cm) |
| Material: | Walnut, Brass, Glass |
| Light source: | E27 Medium (Standard) |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: | Brass&Walnut |
| Wire Length: | 120cm |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
Feature
This Saucer Walnut Lamp is the perfect addition to any home. Its contemporary design features a walnut wood base and a stylish globe shade made of polyester. Its neutral tones make it a versatile accessory that fits perfectly into any living space. Brighten up your home with this stylish and timeless chandelier.
Specifications
Dimensions

| Diameter | D11.8in(30cm) |
|---|---|
| Height | H5.9in(15cm) |
| Material: | Walnut, Brass, Glass |
| Light source: | E27 Medium (Standard) |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: | Brass&Walnut |
| Wire Length: | 120cm |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
Original: $184.99
-65%$184.99
$64.75Description
Feature
This Saucer Walnut Lamp is the perfect addition to any home. Its contemporary design features a walnut wood base and a stylish globe shade made of polyester. Its neutral tones make it a versatile accessory that fits perfectly into any living space. Brighten up your home with this stylish and timeless chandelier.
Specifications
Dimensions

| Diameter | D11.8in(30cm) |
|---|---|
| Height | H5.9in(15cm) |
| Material: | Walnut, Brass, Glass |
| Light source: | E27 Medium (Standard) |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: | Brass&Walnut |
| Wire Length: | 120cm |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |























