
Medieval Double Head Wood Wall Light
Introducing our Medieval Double Head Wood Wall Light, a timeless and rustic addition to your home decor. Inspired by medieval craftsmanship, this wall light features a classic design with two wooden heads mounted on a sturdy metal base, exuding warmth and character.
Specifications
Dimensions

| Diameter | D15cm |
|---|---|
| Height | H37cm |
| Product Details | |
| Type: | Wall Light |
| Product Material: | Metal+Glass |
| Color: | White |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | E27*2 |
| Bulb Include or Not: | No |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Introducing our Medieval Double Head Wood Wall Light, a timeless and rustic addition to your home decor. Inspired by medieval craftsmanship, this wall light features a classic design with two wooden heads mounted on a sturdy metal base, exuding warmth and character.
Specifications
Dimensions

| Diameter | D15cm |
|---|---|
| Height | H37cm |
| Product Details | |
| Type: | Wall Light |
| Product Material: | Metal+Glass |
| Color: | White |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | E27*2 |
| Bulb Include or Not: | No |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Original: $182.99
-65%$182.99
$64.05Description
Introducing our Medieval Double Head Wood Wall Light, a timeless and rustic addition to your home decor. Inspired by medieval craftsmanship, this wall light features a classic design with two wooden heads mounted on a sturdy metal base, exuding warmth and character.
Specifications
Dimensions

| Diameter | D15cm |
|---|---|
| Height | H37cm |
| Product Details | |
| Type: | Wall Light |
| Product Material: | Metal+Glass |
| Color: | White |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | E27*2 |
| Bulb Include or Not: | No |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|























