
Medieval Minimalist Nordic Art Pendant Lamp
Feature
Illuminate your space with medieval elegance using our Minimalist Nordic Art Pendant Lamp. This exquisite fixture combines timeless design with modern functionality, adding a touch of sophistication to any room. Crafted with meticulous attention to detail, the pendant lamp features a minimalist aesthetic inspired by Nordic art.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Material: | Resin |
| Bulb Base: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: | White, Beige |
| Wire Length: | 59.05in (150cm) |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Bulb Included: | No |
| Adjustable Hanging Length: | Yes |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Height - Top to Bottom: | 7.48 in(19CM) |
| Body Width - Diameter: | 8.66 in(22CM) |
| Note | |
| 1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated. Thanks |
|
Feature
Illuminate your space with medieval elegance using our Minimalist Nordic Art Pendant Lamp. This exquisite fixture combines timeless design with modern functionality, adding a touch of sophistication to any room. Crafted with meticulous attention to detail, the pendant lamp features a minimalist aesthetic inspired by Nordic art.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Material: | Resin |
| Bulb Base: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: | White, Beige |
| Wire Length: | 59.05in (150cm) |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Bulb Included: | No |
| Adjustable Hanging Length: | Yes |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Height - Top to Bottom: | 7.48 in(19CM) |
| Body Width - Diameter: | 8.66 in(22CM) |
| Note | |
| 1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated. Thanks |
|
Original: $148.99
-65%$148.99
$52.15Description
Feature
Illuminate your space with medieval elegance using our Minimalist Nordic Art Pendant Lamp. This exquisite fixture combines timeless design with modern functionality, adding a touch of sophistication to any room. Crafted with meticulous attention to detail, the pendant lamp features a minimalist aesthetic inspired by Nordic art.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Material: | Resin |
| Bulb Base: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: | White, Beige |
| Wire Length: | 59.05in (150cm) |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Bulb Included: | No |
| Adjustable Hanging Length: | Yes |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Height - Top to Bottom: | 7.48 in(19CM) |
| Body Width - Diameter: | 8.66 in(22CM) |
| Note | |
| 1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated. Thanks |
|























