
Medieval Walnut Glass Pendant Light
Step back in time and bring a touch of medieval charm to your home with our Medieval Walnut Glass Pendant Light. This exquisite lighting fixture combines the rustic warmth of walnut wood with the timeless elegance of stained glass, creating a captivating focal point for any space.
The same series of products, click on the picture to learn more

Specifications
Dimensions

| Diameter | D28cmcm |
|---|---|
| Height | H26cm |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Wood+Glass |
| Color: | Brown/Beige/Green |
| Voltage: | 110V-120V |
| Cord Length: | 1.5m |
| Bulb Base: | E27*1 |
| Bulb Include or Not: | No |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please get in touch with our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Step back in time and bring a touch of medieval charm to your home with our Medieval Walnut Glass Pendant Light. This exquisite lighting fixture combines the rustic warmth of walnut wood with the timeless elegance of stained glass, creating a captivating focal point for any space.
The same series of products, click on the picture to learn more

Specifications
Dimensions

| Diameter | D28cmcm |
|---|---|
| Height | H26cm |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Wood+Glass |
| Color: | Brown/Beige/Green |
| Voltage: | 110V-120V |
| Cord Length: | 1.5m |
| Bulb Base: | E27*1 |
| Bulb Include or Not: | No |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please get in touch with our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Original: $136.99
-65%$136.99
$47.95Description
Step back in time and bring a touch of medieval charm to your home with our Medieval Walnut Glass Pendant Light. This exquisite lighting fixture combines the rustic warmth of walnut wood with the timeless elegance of stained glass, creating a captivating focal point for any space.
The same series of products, click on the picture to learn more

Specifications
Dimensions

| Diameter | D28cmcm |
|---|---|
| Height | H26cm |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Wood+Glass |
| Color: | Brown/Beige/Green |
| Voltage: | 110V-120V |
| Cord Length: | 1.5m |
| Bulb Base: | E27*1 |
| Bulb Include or Not: | No |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please get in touch with our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|























