
Micro-Cement Nordic Cream Style Pendant Light
Feature
This Micro-Cement Nordic Cream Style Pendant Light is the perfect choice for modern homes. Its unique design is sure to draw attention and admiration. The light's creamy color and minimalistic design give it a classic Scandinavian look, while the cement finish adds a subtle touch of texture. The light is also energy efficient, ensuring that you can enjoy its beauty without worrying about your electricity bill. Add this light to any room to create a warm and inviting atmosphere.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass,High Density Polyethylene, Metal |
| Light source: | G9 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Height - Top to Bottom: | 15.7in(40CM)/16.5in(42CM) |
| Body Width - Diameter: | 17.7in(45CM)/23.6in(60CM) |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Feature
This Micro-Cement Nordic Cream Style Pendant Light is the perfect choice for modern homes. Its unique design is sure to draw attention and admiration. The light's creamy color and minimalistic design give it a classic Scandinavian look, while the cement finish adds a subtle touch of texture. The light is also energy efficient, ensuring that you can enjoy its beauty without worrying about your electricity bill. Add this light to any room to create a warm and inviting atmosphere.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass,High Density Polyethylene, Metal |
| Light source: | G9 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Height - Top to Bottom: | 15.7in(40CM)/16.5in(42CM) |
| Body Width - Diameter: | 17.7in(45CM)/23.6in(60CM) |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Original: $298.99
-65%$298.99
$104.65Description
Feature
This Micro-Cement Nordic Cream Style Pendant Light is the perfect choice for modern homes. Its unique design is sure to draw attention and admiration. The light's creamy color and minimalistic design give it a classic Scandinavian look, while the cement finish adds a subtle touch of texture. The light is also energy efficient, ensuring that you can enjoy its beauty without worrying about your electricity bill. Add this light to any room to create a warm and inviting atmosphere.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass,High Density Polyethylene, Metal |
| Light source: | G9 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Height - Top to Bottom: | 15.7in(40CM)/16.5in(42CM) |
| Body Width - Diameter: | 17.7in(45CM)/23.6in(60CM) |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|























